אם אינך רואה מייל זה לחץ כאן
054-4465055
/Pulseem/ClientImages/8249///nufarbarnewsletter_top.jpg
חדשות רבעון שלישי 2020
קוראות וקוראים יקרים,

שנה חדשה בפתח וגם אם הסגר מעיב על השמחה אנחנו מנסות לשמור על קור רוח ולהמשיך ולסייע לעובדים ולמעסיקים ככל שניתן. 

במהלך החודשים האחרונים נשאלתי על ידי מספר מלקוחותיי מדוע אינני דורשת הפרשי שכר או הפקדות לפנסיה מעבר ל-7 השנים האחרונות לתקופת העסקתם. ובכן, רציתי לשתף אתכן.ם במשמעות של תקופת ההתיישנות במשפט בכלל ובדיני עבודה בפרט. תקופת ההתיישנות המקובלת במשפט האזרחי היא 7 שנים ויש לכך חריגים. בדיני עבודה תקופות ההתיישנות שנקבעו בחוק ובתקנות עשויות להיות קצרות מ-7 שנים עד כדי חודשים ספורים. בסוף תקציר המאמר תמצאו קישור למאמר המלא המופיע באתר המשרד לעיונכם.ן. 

בסעיף החדשות בפסיקה תמצאו להלן מספר פסקי דין המתייחסים גם לנושא "תקופת ההתיישנות בדיני עבודה" וכן לנושא המאמר הנוסף שפרסמנו במהלך הרבעון: "עבודה בזמן טיפולי פוריות". בנוסף תמצאו פסקי דין תקדימיים שניתנו ברבעון האחרון והם קשורים להעסקת עובדי קבלן

בברכת קריאה מועילה וגמר חתימה טובה    

נופר בר, עו"ד   
/Pulseem/ClientImages/8249///nb_photo_nl.jpg
עוה"ד נופר בר מתמחה בדיני -עבודה והסדרת מעמד בישראל. בוגרת הפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים (.LL.B), נופר בר חברה בלשכת עורכי הדין משנת 2005.

התיישנות בדיני עבודה
מהי המשמעות של חוק ההתיישנות? מדוע נקבעה תקופת התיישנות בחוק ומה אומר החוק?  מהו היום הקובע לחישוב תקופת ההתיישנות? האם ומתי יכול המעסיק להעלות את טענת ההתיישנות? על מי חלה חובת ההוכחה שעברה תקופת ההתיישנות? ולסיום, רשימת זכויות העובדים העיקריות ותקופות ההתיישנות הקבועות בחוקים לגביהן.
/Pulseem/ClientImages/8249///598x236_nl_calendar.jpg
מהי המשמעות של חוק ההתיישנות?
חוק ההתיישנות, תשי"ח-1958 קוצב את הזמן שבו יכול תובע להגיש תביעה כנגד מי שפגע בו – משך זמן זה נקרא: "תקופת ההתיישנות". משמעות הדבר שאם חלפה תקופת הזמן הקבועה בחוק ומשהתובע לא מיצה את זכויותיו בתקופה זו הוא ייאבד את זכותו לתבוע את המגיע לו.

מדוע נקבעה מלכתחילה תקופת התיישנות בחוק?  
ההנחה היא שיש לאזן בין 3 בעלי אינטרס: הצד הנפגע, הצד הפוגע (הנתבע) והציבור. לצד הנפגע מספקת תקופת ההתיישנות זמן סביר כדי להערך להגשת תביעתו; לצד הנתבע הגבלת זמן הגשת תביעה כנגדו מקטינה את זמן חשיפתו לתביעות; ואילו מצד טובת הציבור מתן זמן קצוב לתקופת ההתיישנות מאפשר לבתי הדין לעסוק בענייני ההווה ולא בנושאים שזמנם חלף.

מהו היום הקובע לחישוב תקופת ההתיישנות?
סעיף 6 לחוק ההתיישנות קובע כי, על פי רוב, מתחילים לספור את תקופת ההתיישנות "ביום שנולדה עילת התובענה”. זאת אומרת שתקופת ההתיישנות תחל ביום שבו החלה הפגיעה הנטענת. לעניין יחסי עבודה, מדובר במועד שבו היה צריך לשלם לעובד כסף עבור זכויות כלשהן בעבודה והוא לא שולם. לסעיף זה יש חריג...

במאמר השלם המופיע באתר המשרד תמצאו מענה לשאלות רבות נוספות. למאמר השלם 
_______

יש סוגיה בדיני עבודה שמעניינת אתכם במיוחד?
בבלוג דיני העבודה באתר המשרד תמצאו למעלה מתריסר מאמרים בתחום דיני העבודה. אם יש סוגיה מסויימת בדיני עבודה שמעניינת אתכם במיוחד שלחו לנו הודעת דוא"ל בציון הנושא ואנו נשמח להוסיף מאמר בעניין כבקשתכם.
_______
לקט חדשות בפסיקה
פיצוי של 170,000 ש"ח לעובדת בגין שכר שווה לעובדת ולעובד; התעמרות בעבודה מצדיקה התפטרות בדין פיטורים ;  פיצוי לא ממוני ופיצוי אבדן הכנסה ע"ס 80,944 ש"ח נפסקו לעובדת שפוטרה שלא כדין בתקופת טיפולי פוריות; פסקי דין תקדימיים – האחריות לתשלום שכר מינימום ופיצויים מוטלת גם על מעסיק ישיר של עובד קבלן; מעסיק ישיר חייב להשתתף בהליך שימוע לפני פיטורים של עובד קבלן;
/Pulseem/ClientImages/8249///9c514b66350e4cf4a1539020cef9cd7c.jpg
 בידיעון זה, כבכל הידיעונים שלנו, מופיעים תקצירים של פסקי דין בסוגיות שונות ומגוונות. בניוזלטר תמצאו את עיקרי הדברים בלבד בציון מס' התיק. פסקי הדין המלאים מתפרסמים במאגר המשפטי של אתר "נבו".   
_______

לאקדמאית מאילת נקבע פיצוי בסך 170,000 ש"ח בגין שכר שווה לעובדת ולעובד, אך היא אחרה את המועד לפיצוי בגין אפליה על רקע מין   
31 באוגוסט, 2020
העובדת, כלכלנית החליפה גבר שפוטר מתפקידו כמנהל מרכז רפואי באילת גילתה ביוני 2013 כי קיבלה שכר הנמוך מזה שקיבל מנהל המרכז לפניה ומילא את אותו התפקיד. בקשתה של העובדת להשוות את שכרה לזה של המנהל שפוטר נענתה בשלילה. אי לכך, באוגוסט 2016 הגישה העובדת, בליווי שדולת הנשים, תביעה לבית הדין לעבודה לתשלום הפרשי שכר על סמך חוק שכר שווה לעובדת ולעובד, תשנ"ו-1996 וכן פיצוי על הפליה על רקע מין על סמך חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, תשמ"ח-1988.

לאחר בחינת טענות שני הצדדים קיבל בית הדין לעבודה בבאר שבע בראשות השופט יוחנן כהן את טענות התובעת וציין כי "עיקר מטרתו של חוק שכר שווה היא לשרש את אפלייתן המבנית וההיסטורית של נשים וזאת, על ידי השוואת שכרן לשכר של גבר המבצע עבודה שווה, שווה בעיקרה או שוות-ערך". לפיכך, קבע כי על פי חוק שכר שווה לעובדת ולעובד על הנתבעת לשלם לעובדת פיצוי בסך 170,000 ש"ח, סכום זה כולל הפרשי שכר ונלווים בין שכר המנהל הקודם לשכר המנהלת התובעת ועוד 25,000 ש"ח פיצוי בגין נזק לא ממוני לפי ס' 4(ב) לחוק. לעומת זאת נאלץ בית הדין לדחות את תביעתה לפיצוי בגין הפליה מחמת התיישנות. על פי חוק שיוויון הזדמנויות בעבודה תקופת ההתיישנות להגשת תביעות בגין חוק זה עומדת על 3 שנים בלבד, מהתאריך הקובע.   
[סע"ש 36943-08-16]
 
השפלה במסרונים ודיבור פוגעני נחשבים התעמרות בעבודה המצדיקה התפטרות בדין פיטורים  
30 באוגוסט, 2020
מנהלת מכירות במכון כושר באשדוד התפטרה מעבודתה בטענה שסבלה מהתעמרות מילולית מתמשכת של מעסיקיה. המעסיקים כפרו באשמה והאשימו את העובדת בהיעדרויות מהעבודה ללא הצדקה שפגעו בפעילות השוטפת של המכון. במהלך המשפט הסתבר שהתובעת סבלה לא רק מדיבור פוגעני ומעליב של הבעלים אלא שהוא היה משליך על העובדות תפוחים אכולים ונהג להכנס ערום לאיזור הספא כשהוא דורש מהעובדות להביא לו מגבת. העובדת כל כך פחדה מפני הבעלים עד שפעם אחת אפילו התמוטטה משנאלצה לעמוד מולו. אי לכך סבר בית הדין לעבודה בבאר שבע, בראשות השופט יוחנן כהן "כי הנסיבות בהן התפטרה התובעת, בשל התנהגותו המשפילה של המעסיק, אשר הוכחה בפנינו, יש לראותן כנסיבות בהן אין לדרוש מהתובעת להמשיך בעבודתה, המזכות אותה בפיצויי פיטורים" ופסק לטובתה פיצויים בגובה של למעלה מ-56,000 ש"ח וזאת בנוסף להפרשים והשלמות שכר ונלווים בסה"כ כ-95,000 ש"ח ודחה את טענת המעסיקים בתביעה שכנגד.
[ס"עש 24484-05-16] 

פיצוי לא ממוני ופיצוי אבדן הכנסה ע"ס 80,944 ש"ח נפסקו לעובדת שפוטרה שלא כדין בתקופת טיפולי פוריות  
20 ביולי, 2020
העובדת שעבדה בחברה להקמת תשתיות מים, ביוב וניקוז בדרום הארץ עברה טיפולי פוריות ולא נעדרה בתקופת הטיפולים מהעבודה. העובדת פוטרה מבלי שהמעסיק פנה לממונה על חוק עבודת נשים לקבל אישור לפיטורים. העובדת פנתה תחילה לממונה על חוק עבודת נשים והודיעה על פיטוריה בתקופת טיפולי פוריות. בתגובה שלחה המרכזת הודעה לחברה המעסיקה והעתק לעובדת כי חל איסור לפטרה. משהתעקשו בעלי החברה על הפיטורים, פנתה העובדת לבית הדין לעבודה בתביעה בה טענה שפיטורים אלו אינם חוקיים ותבעה מלבד הפרשים על פיצויי פיטורים והפקדות לקרן הפנסיה גם פיצויים על הפרת חוק עבודת נשים הכוללים פיצוי שאינו ממוני וכן פיצוי על אבדן הכנסה בשל פיטורים אלו. החברה טענה בתגובה שלא ידעה על טיפולי הפוריות לפני הפיטורים.

לאחר בחינת האירועים ובהסתמך על פסיקה קודמת ובין השאר הפסיקה התקדימית החדשה בעניין טיפולי פוריות, שהתייחסנו אליה במאמר בנושא טיפולי פוריות ובידיעון הקודם, קבע בית הדין האזורי כי, "מאחר שטרם מועד פיטוריה היתה התובעת מצויה בהליך טיפולי, כלומר "בתקופת הטיפולים", הרי שחלות עליה ההוראות הקבועות בסעיף 9(ה)(1) לחוק עבודת נשים, לרבות הצורך בקבלת היתר הממונה לפיטורים. ... ומשלא פנתה הנתבעת (החברה) פעם נוספת לבקש היתר לפיטורי התובעת מהממונה, אזי פיטוריה של התובעת נעשו שלא כדין ובניגוד להוראות חוק עבודת נשים". (ס' 55) בפסק הדין נקבע לזכות התובעת בנוסף להפרש פיצויי פיטורים ותשלום לקרן פנסיה, גם פיצוי בגין אובדן הכנסה ופיצוי בגין נזק לא ממוני והוצאות משפט – בסה"כ כ-100,000 ₪. 
[סע"ש 45742-03-17] 
בבלוג דיני העבודה באתר המשרד תמצאו מאמר מקיף בנושא עבודה בזמן טיפולי פוריות 
  
פסק דין תקדימי – האחריות לתשלום שכר מינימום ופיצויים מוטלת גם על המעסיק עובד קבלן: רשת חוייבה בתשלום פיצויים בסך 52,469 ש"ח למרות שלא נחשבה למעסיקה הישירה של העובד
17 ביולי, 2020
עובד זר עבד כעובד ניקיון באחד מסניפי רשת רמי לוי השקמה. העובד לא הועסק ישירות על ידי רשת רמי לוי אלא באמצעות חברות שונות שסיפקו עובדים לניקיון לרשת. העובד הודיע על התפטרותו לאחר שעבד ברשת במשך כשנה. לאחר שש שנים החליט לתבוע את מעסיקותיו בטענה שקיבל שכר הנמוך משכר המינימום בתקופת עבודתו בסניף וכן טען שתלושי השכר שקיבל לא שיקפו את תנאי העסקתו בפועל ותבע את ההפרשים המגיעים לו בגין שעות נוספות נלווים והפרשות לפנסיה.

רשת רמי לוי טענה שלא היא המעסיקה של העובד ולא אותה הוא היה צריך לתבוע אלא את החברות שדרכן הוצב לעבודה אצלה. על אף טענה זו, בית הדין לעבודה הטיל את האחריות על הרשת, בין השאר מאחר שכ "משתמש בפועל" והנהנית מעבודת העובד, חלה על הרשת חובת פיקוח כי זכויות עובדי הקבלן משולמות על פי חוק. לפיכך, נקבע בפסק הדין שעל הרשת לשלם לעובד סך של כ-52 אלף שקלים עבור השלמת שכרו לשכר המינימום, תשלום עבור שעות נוספות והשלמת הפרשות לקרן פנסיה וכן פיצוי בגין תלושי שכר שלא היו ערוכים כדין ושלא על פי חוק הגנת השכר. נציין כי גם כאן, מפני שהתביעה הוגשה שש שנים לאחר שהעובד התפטר הוא לא יכול היה לתבוע כספים נוספים שהיו מגיעים לו היות ועברה תקופת ההתיישנות החלה לגביהם כמו למשל פדיון חופשה.
[סע"ש 29338-01-17]

פסק דין תקדימי – מעסיק ישיר חייב להשתתף בשימוע לפני פיטורים של עובד קבלן: חברת חשמל חוייבה בפיצוי של 30,000 ש"ח לעובד קבלן שעבד אצלה ופוטר ללא שהתקיים לו הליך שימוע כדין
5 ביולי, 2020
עעובד הוצב לעבודה כעובד ניקיון בחברת החשמל מטעם חברות קבלניות שהתחלפו במהלך השנים. העובד קודם בתפקידו עד לניהול צוות עובדי הניקיון בחברה. לאחר 23 שנות עבודה הוחלט להפסיק את העסקתו בחברת החשמל בטענה שביקש מעובדת החברה להחתים כרטיס נוכחות של עובד אחר שלמעשה לא נכח בעבודה. העובד הכחיש את האמור ותבע את החברה הקבלנית ואת חברת חשמל בגין פיטורים שלא כדין ובנוסף תבע השלמת שכר בגין שעות נוספות שלטענתו לא נזקפו לטובתו במהלך שנות עבודתו. לאחר בדיקת פרטי המקרה נמצא כי השימוע שערכה לו החברה הקבלנית נוהל שלא בתום לב, שכן הוחלט מראש על ביטול הצבתו בחברת החשמל. בית הדין הארצי לעבודה בראשות הנשיאה, השופטת ורדה וירט לבנה, אף קבע כי "בשים לב לתקופת ההצבה הממושכת של העובד בחברת החשמל וחומרת המעשים שיוחסו לו, מבלי שניתנה לו הזדמנות להשמיע את טענותיו באופן סדור וראוי על מנת לנסות ולשנות את החלטת חברת החשמל בדבר סיום הצבתו בחצריה, הוא זכאי לפיצוי במלוא הסכום שנתבע על ידו – 30,000 ש"ח". משמעות הדבר היא שהחוק אינו פוטר, באופן עיוור, מעסיק ישיר של עובד קבלן מעריכת שימוע לפני פיטורים או לפחות השתתפות בהליך השימוע שעורכת לו החברה הקבלנית.

באשר לשעות הנוספות קבע בית הדין כי תביעתו של העובד התקבלה חלקית. בפסק הדין נקבע כי חברת חשמל פטורה מהתשלום אך על החברה הקבלנית לשלם לעובד גמול שעות נוספות בסך 36,745 ש"ח וזאת עבור 7 השנים האחרונות לעבודתו בלבד משום שתקופת ההתיישנות חלה על התקופה הקודמת.
[ע"ע 77271-06-18]
/Pulseem/ClientImages/8249///nufarbarnewsletter_bottom1.jpg
© 2019-2020 נופר בר, משרד עורכות דין. כל הזכויות שמורות.
חשוב! הפנייה בידיעון זה מתייחסת לנשים ולגברים כאחד. הפנייה מנוסחת בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד.
המידע בידיעון זה הינו מידע כללי בלבד, נכון ליום פרסומו, ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל דרך שהיא. לבירור מקרה פרטי מומלץ לפנות לעו"ד המתמחה בדיני עבודה.
הודעה זו נשלחה ל- nufarb@nbar-law.co.il על ידי nufarb@nbar-law.co.il
על מנת להסיר עצמך מרשימת תפוצה זו לחץ כאן
על מנת להדפיס דף זה לחץ כאן
גם דיוור זה נשלח על ידי פולסים
הודעה זו נשלחה ל- nufarb@nbar-law.co.il על ידי nufarb@nbar-law.co.il
על מנת להסיר עצמך מרשימת תפוצה זו לחץ כאן
על מנת להדפיס דף זה לחץ כאן
גם דיוור זה נשלח על ידי פולסים
Preview Campaign